100UF, 400VDC, SNAP-IN B43509B9107M060,  CAP, ALU ELEC,
search
Tax included
100 µF, 400 V, ± 20%, Electrolytic Capacitor. Snap-in, 3000 hours at 105°C
Quantity
In Stock
Capacitance: 100µF Capacitor Terminals: Snap-in Polarity: Polar Product Diameter: 25mm Pitch: 10mm Ripple Current: 670mA Maximum Operating Temperature: 105°C Substance of Very High Concern (SVHC): No SVHC (June 27, 2024) Voltage (DC): 400V Capacitance Tolerance: ±20% Temperature Life: 3000 hours at 105°C Product Range: B43509 Series Product Height: 25mm ESR Resistance: 0.8 ohm Minimum Operating Temperature: -40°C